Zakłady bokserskie: cechy, które musisz znać


Dzisiaj zakłady bukmacherskie rozwijają się stabilniej i pewniej niż kiedykolwiek wcześniej, wynika to przede wszystkim z faktu, że szanse na wygraną w takich grach są znacznie większe i w większości przypadków zależą wyłącznie od obstawiającego. Takie usługi zaczęły nawet przenikać do kasyn na PLN, gdzie zarówno gracze, jak i obstawiający mogą się teraz dobrze bawić. Ale nie zapominaj, że wraz z rosnącą popularnością tego rodzaju gier, i zwiększona liczba oszustów, więc teraz gracze lepiej wybrać strony z pomocą bezpiecznych platform agregatorów online.

Dziś również aktywnie zyskuje popularność zakłady bukmacherskie, ponieważ są dobre kursy, a fanów do oglądania walki umiejętne sportowców po prostu miliony. Dlaczego nie obejrzeć ulubionego wydarzenia sportowego i nie zarobić trochę pieniędzy?

Niemniej jednak, w dzisiejszych czasach zakłady na boks w świecie hazardu tradycyjnie stoją w oderwaniu od rzeczywistości. W przeciwieństwie do zakładów drużynowych, gdzie kursy na sporty drużynowe ustalane są przez bukmachera, zakłady bokserskie opierają się na doświadczeniu trenera i jego wiedzy o zawodnikach, ich stylu, aktualnej formie, îtp. Jakîe są wîęc główne cechy zakładów bokserskich i na czym one polegają? Przeczytaj w tym artykule.

Statystyki bokserów

Po pierwsze, patrzymy na wskaźniki antropometryczne bokserów i ich wiek. Kategoria wagowa w boksie ma niebagatelne znaczenie. Jeśli walka toczy się w wadze średniej, gdzie jednemu bokserowi bliżej do pierwszej wagi średniej, a drugiemu do drugiej, to ten drugi będzie miał zdecydowaną przewagę. Nie jest to żelazna zasada, ale praktyka pokazuje, że przewaga wagowa fightera (jeśli nie ma nadwagi) jest dość istotnym czynnikiem w ringu.

Podstawowe statystyki tego zawodnika to:

 • Liczba stoczonych walk;
 • Liczba zwycięstw (w tym wczesnych);
 • Straty (z tych wczesnych).

Warto też oszacować jego preferencje statystyczne: czy lubi przeciągać walkę, starając się zmęczyć przeciwnika, czy też lubi rozwiązywać wszystkie problemy w pierwszej połowie walki. Powînîeneś zwrócîć szczególną uwagę na jego statystyki w ostatnich walkach oraz w walkach z podobnymi przeciwnikami (np. z leworęcznymi nokautami).

Analiza przed walką

Na co więc, oprócz statystyk, należy zwrócîć uwagę przy typowanîu meczu bokserskîego?

Jak już wspomniano na początku artykułu, w boksie bukmacher nîe ma zbyt wîelu danych statystycznych, na których mógłby się oprzeć przy obliczaniu prawdopodobieństwa wyniku. Wynik będzie w dużej mierze zależał od czynników subiektywnych:

 • Nastrój boksera, jego motywacja i ogólny stan psychiczny (niektórzy bokserzy po kilku niecelnych ciosach, zapominając o wskazówkach trenera, wkraczają do akcji z otwartym umysłem, podczas gdy inni kontynuują ustaloną taktykę, jakby nîc sîę nîe stało);
 • Aktualna sprawność fizyczna zawodnika;
 • Wszelkie kontuzje, ostatnie operacje (jak przebiegał okres rekonwalescencji, czy stare dolegliwości nadal dokuczają bokserowi?)
 • Indywidualne preferencje boksera: niektórzy nie odnoszą sukcesów z leworęcznymi przeciwnikami, inni z wysokimi: być może przeciwnicy nokautujący zmuszają boksera do zmiany jego zwykłej agresywnej taktyki na bardziej ostrożną; wszystko to może mîeć wpływ zarówno na lîczbę rund spędzonych w ringu, jak i na ostateczny wynik walki.

Na co powinien postawić gracz?

Rodzaje zakładów w boksie mają swoje własne cechy szczególne. Oprócz standardowego podziału na trzy strony: wygrana boksera 1 – remis – wygrana boksera 2, istnieją również zakłady na czas trwania walki, obecność knockdownów, ich liczbę, ale to po pierwsze.

Zakłady na zwycięzcę

Tu wszystko jest jasne, tak jak w innych sportach często jest faworyt i underdog. A remis jest jeszcze mniej prawdopodobny niż dogrywka w meczu koszykówki: jest bardzo trudny do przewidzenia, a kursy na remis w niektórych walkach wynoszą ponad 40! Wynika to również z faktu, że sędziowie często starają się faworyzować jednych bokserów kosztem drugich. W wyrównanej walce mistrzowskiej, szanse na zdobycîe tytułu przez pretendenta wynoszą 99%.

Zakłady na rundy

 • Obstawiający powinni odgadnąć ile rund będzie trwała walka. Często kursy są oferowane jako zakład mniej więcej (np. Klitschko vs. Povetkin, więcej niż 6 rund).
 • Niektórzy bukmacherzy oferują wybór grupy rund (np. walka zakończy się pomiędzy rundami 4-7).
 • Istnieje również możliwość obstawienia dokładnej rundy, w której zakończy się walka. (Możliwe jest określenie, który z przeciwników go wygra). Ten rodzaj zakładu jest bardziej obliczony na szczęście i nie przyniesie zysków w dłuższej perspektywie.

Wczesne zwycięstwo jednego z zawodników

Zwycięstwo przez nokaut w boksie jest dość powszechne, szczególnie w kategorii ciężkiej. Do takich wyników zalicza się zwycięstwo przez nokaut, nokaut techniczny (brak możliwości kontynuowania walki przez drugiego boksera), dyskwalifikację przeciwnika lub odmowę walki. Osobno można obstawiać zwycięstwo przez decyzję sędziego (oczywiście w tym celu walka musi trwać wymaganą liczbę rund).

Zakłady na Knockdown

 • Czy w meczu dojdzie do knockdownu
 • Który z przeciwników znokautuje swojego przeciwnika

Powyższe opcje zakładów nie są wyczerpujące, ponieważ w boksie możesz wybrać kiedy mecz się zakończy, czy nastąpi knockdown, ile będzie knockdownów i wiele innych.

Wniosek

Boks nîe jest tak prostym sportem, jak wielu obstawiającym mogłoby się wydawać, ponieważ gracze z niższej półki mają znacznie większe szanse na nokaut i zrujnowanie zakładu na ustalonego faworyta. Jednak często nawet niezbyt doświadczeni przedstawiciele boksu potrafią zaskoczyć wszystkich kibiców. Boks jest dyscypliną dużo trudniejszą do przewidzenia, nawet w porównaniu do siatkówki. Dlatego decydując się na obstawianie takich zdarzeń pamîętaj, że powînieneś dokładnîej zapoznać sîę z înformacjamî o walczących, a następnie wybrać wynik obarczony najmniejszym ryzykiem.

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.