Kultowe polskie kluby bokserskie

Boks w Polsce był niegdyś bardzo popularny. Szczególnie, gdy stały za nim sukcesy wielkich bokserów – Gołoty, Adamka, Michalczewskiego czy Włodarczyka. Obecnie jednak boks nieco stracił na rzecz innych sportów walki – m.in. MMA, Muay Thai, Kick-Boxingu. Jakie są kultowe polskie kluby bokserskie? Które jeszcze istnieją, a które zakończyły działalność? Sprawdź!

Kultowe kluby bokserskie w Polsce

  • Klub bokserski Gwardia Wrocław

Klub Sportowy Gwardia działał od 1948 roku. Już rok później po Mistrzostwo Europy w Oslo sięgnął zawodnik Gwardii – Janusz Kasperczak z Gwardii, zdobywając pierwszy złoty medal po wojnie dla Polski (w wadze muszej). Klub szkolił wybitnych bokserów. Trzykrotnie Gwardia została drużynowym wicemistrzem Polski. Klub Gwardia był najstarszym klubem bokserskim we Wrocławiu, a obecnie stanowi ważną część Klubu Sportowego WKS Śląsk Wrocław.

  • Klub bokserski CWKS Legia Warszawa

Polski klub bokserski, funkcjonujący od 1931 roku, choć już wcześniej uprawiano w tym klubie boks. Dumą klubu byli zawodnicy: Józef Grudzień, który w 1964 podczas Igrzysk Olimpijskich w Tokio zdobył złoty medal olimpijski oraz Jan Szczepański, który w 1972 roku powtórzył ten sukces na IO w Monachium. Utalentowanych bokserów z sukcesami było więcej – m.in. Józef Grudzień, Wiesław Rudkowski, Janusz Gortat, Kazimierz Szczerba, Henryk Petrich czy Andrzej Gołota.

  • Klub bokserski WKS Gwardia Warszawa

Kolejna Gwardia, tym razem warszawska. W 1953 roku w ich przestrzeni Hali Gwardii zostały zorganizowane Mistrzostwa Europy. Tutaj trenowano pod okiem Feliksa „Papy” Stamma, pod okiem którego rozwinęło się co najmniej kilku mistrzów tego sportu. W latach 90. w sekcji trenowali słynni bracia Kliczko. 

24 maja 1953 zakończyły się X Mistrzostwa Europy w Boksie. Odbywały się w naszej Hali Gwardii, a reprezentanci Polski zdobyli w nich dziewięć medali: pięć złotych, dwa srebrne i

dwa brązowe, odnosząc bezprecedensowy sukces.

  • Klub bokserski 06 Kleofas Katowice

Znany również jako 06 Załęże, Katowice 06. To polski klub sportowy, działający od 1906 roku w Zalenze, obecnie będącego dzielnicą Katowic. Jest z najstarszym, istniejącym klubem bokserskim w kraju, a jego nazwa pochodzi od kopalni „Kleofas”.

  • Klub bokserski BBTS Włókniarz Bielsko-Biała

Wielosekcyjny klub sportowy z Bielska-Białej, powstały w 1907 jako piłkarski Bielitzer Fussball Klub. W 1911 roku otwarto sekcję bokserską. W barwach BBTS występowało wielu olimpijczyków. W boksie byli to: Leszek Błażyński, Marian Kasprzyk, Zbigniew Kicka, Zbigniew Pietrzykowski i Zenon Stefaniuk.

Interesuje Cię boks? Sprawdź dostępne zakłady bukmacherskie na: https://www.iforbet.pl/

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *