Historia wyścigów konnych w pigułce
Wyścigi konne to niezmiennie od lat bardzo popularna i prestiżowa dyscyplina sportowa. Skupia wielu kibiców, którzy na torach, jak i przed telewizorami kibicują swoim faworytom, ale też budzi liczne emocje wśród graczy bukmacherskich. Chcesz wiedzieć więcej o tym sporcie? Oto historia wyścigów konnych w pigułce.
Wyścigi konne – początki już w starożytności
Wyścigi rydwanów były ulubioną rozrywką starożytnych Rzymian. Budziły niesamowite zainteresowanie i jednorazowo gromadziły nawet 250 tysięcy widzów! Stąd też przyjmuje się, że początki wyścigów konnych, które znamy po dziś dzień, miały miejsce właśnie w starożytnym Rzymie.
Zamiłowanie do gonitw wykazywał m.in. cesarz rzymski Lucjusz Septymiusz Sewer, który był inicjatorem budowy hipodromu (placu przeznaczonego do odbywania wyścigów konnych) w Bizancjum na przełomie II i III wieku. Aby jednak powstał tor wyścigów konnych z prawdziwego zdarzenia, zbliżony do tych, które znamy dziś, musiało minąć aż kilkaset lat. Najstarszy tor na świecie został wybudowany a angielskim Chester, a jako datę jego powstania przyjmuje się 1540 rok.
Pierwsze wyścigi konne
Pierwsze wyścigi konne datuje się na 1780 rok – zawody odbyły się u Edwarda Smitha-Stanleya i właśnie stąd najsłynniejsze gonitwy noszą właśnie taką nazwę. Najbardziej prestiżowe zawody to Derby (szczególnym prestiżem cieszą się te rozgrywane na angielskim torze w Epsom), czyli gonitwy 3-letnich koni pełnej krwi angielskiej. W Polsce gonitwa Derby rozgrywana jest co roku od 1896 – do 1939 roku na Polu Mokotowskim, a później aż po dziś dzień na Torze Służewiec.
Obecnie w Polsce i na świecie rozgrywane są różnego rodzaju gonitwy. Poszczególne wyścigi różnią się od siebie m.in. dystansem, pochodzeniem i rasą konia, sposobem poruszania się koni czy rodzajem nawierzchni, na której odbywa się gonitwa. Zwycięża koń, który jako pierwszy przekroczy linię mety. Do najpopularniejszych wyścigów konnych możemy zaliczyć gonitwy z przeszkodami, sprinty oraz gonitwy bez przeszkód. W wyścigach udział biorą konie różnych ras, choć przede wszystkim te hodowane specjalnie do wyścigów, czyli konie pełnej krwi angielskiej (nazywane niekiedy folblutami). Ścigać mogą się także konie czystej krwi arabskiej czy kłusaki francuskie.
Zakłady bukmacherskie na wyścigi konne
Mówiąc o wyścigach konnych, często na myśl przychodzą nam zakłady bukmacherskie. Na terenach Wielkiej Brytanii już w XVII wieku organizowano gonitwy koni i zgodnie z krążącymi legendami, to tam właśnie został zawarty pierwszy zakład bukmacherski. Obecnie zakłady wzajemne na wyścigi konne znajdują się w ofercie bukmacherskiej, choć nie należą one do topowych dyscyplin. Sporą popularnością wśród typujących cieszą się natomiast wyścigi konne w sportach wirtualnych, gdzie za przebiegiem gonitwy stoi zaawansowany algorytm. Takie zakłady możesz zawierać u legalnego bukmachera https://www.iforbet.pl/. Pamiętaj, że zakłady bukmacherskie do hazard. Graj odpowiedzialnie – więcej na ten temat tutaj.