Odżywki białkowe – ważny dodatek do treningu

Odżywka białkowa to świetny sposób na wzmocnienie swoich efektów treningowych. Jest zalecana osobom aktywnym sportowo, które chcą skutecznie zwiększyć swoją masę mięśniową, a także zależy im na dostarczeniu do organizmu niezbędnej ilości białka. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat odżywek białkowych, koniecznie przeczytaj poniższy artykuł, w którym omawiamy korzyści płynące z ich spożywania, a także wyjaśniamy, czym różni się koncentrat białka serwatki od hydrolizatu.

  1. W czym pomaga odżywka białkowa?
  2. Koncentrat białka serwatkowego a hydrolizat białka serwatki

W czym pomaga odżywka białkowa?

Odżywka białkowa charakteryzuje się zawartością czystego białka, które odgrywa dużą rolę dla osób aktywnych fizycznie. Oto kilka powodów, dla których odżywki białkowe są tak popularne.

  • Budowa masy mięśniowej – białko jest niezbędne do budowy, a także regeneracji tkanek mięśniowych, dlatego jest tak ważne dla osób, które ciężko ćwiczą. Preparaty białkowe dostarczają łatwo przyswajane białko, które bez problemu można spożywać tuż po wysiłku, aby wspomóc odbudowę mięśni. Ponadto biorą one ważny udział w procesie hamowania rozpadu tkanki mięśniowej.
  • Ułatwienie osiągnięcia celów żywieniowych – niektóre osoby, zwłaszcza te, które nie mają dużej wiedzy na temat odżywiania, mogą mieć problem z dostarczeniem swojemu organizmowi odpowiedniej ilości białka, dlatego sięgają po np. izolaty białka serwatki, które są łatwo przyswajalne przez organizm.
  • Praktyczność i wygoda – preparat białkowy jest łatwy w przygotowaniu i można go wymieszać z wodą lub mlekiem, traktując jako małą przekąskę po wysiłku. 
  • Kontrola masy ciała – białko pomaga utrzymać uczucie sytości, dzięki czemu proces redukcji tkanki tłuszczowej będzie skuteczniejszy. 

Główne rodzaje białka serwatki

  • Koncentrat białka serwatki cechuje minimum proces denaturacji białka.
  • Izolat białka serwatki 
  • Hydrolizat białka serwatki otrzymywany metodą hydrolizy enzymatycznej.

Koncentrat białka serwatkowego a hydrolizat białka serwatki

Koncentrat białka serwatkowego jest najbardziej popularnym składnikiem białka. Poniżej przedstawiamy, co odróżnia go od hydrolizatu.

Przede wszystkim skład. Koncentrat ma wysoką zawartość białka i jest bogaty w tłuszcze, węglowodany i laktozę. Hydrolizat białka serwatkowego po rozłożeniu na mniejsze peptydy i aminokwasy, ma niższą zawartość tłuszczu i laktozy.

Kolejną kwestią jest szybkość wchłaniania. Hydrolizat wchłania się znacznie szybciej ze względu na rozłożenie na mniejsze cząsteczki, które są łatwiej przyswajalne przez organizm. Ponadto może być on lepszy dla osób z nietolerancją pokarmową.

Ostatnim czynnikiem wyboru jest cena. Koncentrat jest najczęściej tańszy, ze względu na to, że nie jest poddawany hydrolizie.

Podsumowując, wybierając odżywki białkowe, warto dostosować ich rodzaj oraz ilość do naszego stylu treningowego i zapotrzebowania organizmu. W razie wątpliwości co do ich stosowania, najlepiej zapytać o to specjalistów w branży, którzy dokładnie wyjaśnią interesujące nas zagadnienia.

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *