Jak wypracować siłę na treningu bokserskim?

Boks to jeden z tych sportów, w których zdecydowanie liczy się szybkość, zwinność, ale nade wszystko siła. Dobra wiadomość jest taka, że niemal każdy trenujący jest w stanie ją wypracować. Pozostaje tylko pytanie – jak to zrobić skutecznie oraz bezpiecznie?

Trzeba sobie odpowiedzieć, jaki masz cel w ćwiczeniach i na ile jesteś w stanie się w nie zaangażować. Na pewno warto rozszerzyć ich zakres o dodatkowe treningi w domu. Zwłaszcza, że sprzęt możesz zamontować nawet w garażu.

Podstawowe umiejętności boksera

Nie wystarczy tylko chcieć zostać bokserem – od dobrych chęci ważniejsze są umiejętności, jednak naczelną wartością jest siła. Gdy będziesz dobry technicznie, opanujesz podstawy, ale Twoja forma będzie słaba, to spadnie siła i precyzja ciosów. Nikogo w ten sposób nie pokonasz.

Nawet, jeśli Twoją ambicją nie jest walczenie zawodowe, lecz robisz to dla własnego samopoczucia i utrzymania dobrej formy fizycznej, musisz nabyć siłę. W tym pomogą Ci odpowiednio dobrane ćwiczenia, które powinieneś powtarzać regularnie, z wykorzystaniem dobrych jakościowo sprzętów i akcesoriów sportowych, takich jak drążek do podciągania. Korzystanie z niego buduje siłę, zwiększa masę mięśni, a także poprawia ogólną wydolność organizmu.

Treningi siłowe dla boksera

Nie da się ukryć, że dobrzy bokserzy trenują dość wszechstronnie. Muszą skupiać się bowiem na różnych elementach swojego treningu – od ćwiczenia techniki przez wzmacnianie siły mięśni i ogólnej kondycji organizmu. Jak to osiągnąć? Przede wszystkim poprzez trenowanie z workiem treningowym. W ten sposób najlepiej ćwiczy się wyprowadzanie ciosów, bez ryzyka, że uszkodzi się swojego partnera na ringu.

Uwaga! Nie przesadź z intensywnością i częstotliwością treningów z gruszką. W ten sposób szybko się męczysz, a zmęczony nie jesteś w stanie włożyć całej siły w kolejne ciosy. Łatwiej też wtedy o kontuzję. Dopasuj harmonogram ćwiczeń do swoich możliwości, a najlepiej rób to pod okiem doświadczonego trenera.

Przykładowy harmonogram treningów

Dla zbudowania siły ważna jest regularność ćwiczeń i stopniowe zwiększanie ich intensywności. W przypadku bokserów liczy się zarówno siła górnych, jak i dolnych partii mięśni. Wytrzymałe muszą być ręce, ale też brzuch czy nogi.

W serii powtórzeń możesz wykonać:

 • walkę z cieniem,
             
 • przysiady z wyciskaniem sztangi,
             
 • podskoki z hantelkami,
             
 • wiosłowanie sztangą,
             
 • skakanie na skakance,
             
 • brzuszki na ławce.

Każde z nich wykonuj w krótkich seriach po 40-60 sekund. Powtarzaj 2 lub 3 razy. Nie zapominaj o wcześniejszej rozgrzewce i rozciąganiu na zakończenie.

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *