Wybierz idealne opony do swojego samochodu!

Wybór opony do samochodu czasem stanowi wyzwanie, gdyż oferta na rynku jest szeroka, a każdy model opony cechują inne parametry. Jak wybrać te właściwe i zachować optymalne warunki jezdne Twojego auta?

Opony do jazdy na suchej i mokrej nawierzchni

Pierwszym kryterium wyboru powinien być rodzaj opony. Możesz wybierać spośród trzech:

 • opony letnie- idealne do jazdy po suchych nawierzchniach. Wykonane są z elastycznej gumy, która poprawia przyczepność i i ułatwia prowadzenie auta po torze jazdy.
 • opony zimowe- doskonałe do jazdy na mokrych i błotnistych drogach. Wykonane ze stosunkowo miękkiej gumy, która wytrzymuje naprężenia w czasie mroźnych dni.
 • opony całoroczne czy też opony wielosezonowe – łączą cechy opon letnich i zimowych, zapewniając optymalne warunki jazdy o każdej porze roku. Jednak nie mają parametrów typowych dla tych opon.

Czy rozmiar opon ma znaczenie?

Rozmiar opon ma bardzo duże znaczenie dla zapewnienia optymalnych warunków jezdnych. Nie tylko jeśli chodzi o ich średnicę. Bardzo ważny jest też profil opony — jego wysokość i szerokość opony. W zaleceniach producentów samochodów możesz znaleźć dedykowane wartości dla danego modelu auta. Możesz także sprawdzić etykietę opony, by mieć pewność, że rozmiar opony, jaki planujesz kupić, będzie pasować do przestrzeni w nadkolu. Różne rozmiary opon mają także różny indeks nośności, który mówi o tym, jakie obciążenie mogą znieść. To bardzo ważne, gdyż każdy pojazd ma inną masę własną. Dlatego, aby dane opony wytrzymały jego ciężar, muszą odpowiadać tym wartościom. Co oprócz rozmiaru opony jest jeszcze ważne?

Jakie opony będą idealne do Twojego samochodu?

Znając już rozmiary opon samochodowych i wiedząc, jaki rodzaj opony chcesz wybrać, możesz się zastanawiać jeszcze nad tym, czy kupić nowe, czy używane opony. Ten wybór nie jest tak oczywisty, gdyż wszystko zależy od ich kondycji fizycznej i ceny. Nowe komplety opon gwarantują najlepsze właściwości jezdne i wysoką trwałość. A jeśli zależy Ci na cenie, przy zakupie nowych opon, możesz zdecydować się na opony klasy ekonomicznej, które z reguły i tak wytrzymają dłużej niż opony używane. Zwłaszcza takie, które przeżyły już kilka sezonów, jeżdżąc na kołach innego pojazdu. Niezależnie od tego, jakie postanowisz wybrać, pamiętam, że opony mają duży wpływ na bezpieczeństwo jazdy.

Jeśli wciąż zastanawiasz się nad tym, jakie opony będą idealne do Twojego samochodu i nie wiesz, czy lepiej sprawdzą się letnie i zimowe czy też wielosezonowe, to wejdź na: https://noweopony.pl/blog/informacje/opony-caloroczne—–poznaj-opinie-ekspertow i poznaj opinię ekspertów.

Możesz również polubić…

2 komentarze

 1. dreks pisze:

  Jak się zapatrujesz na takie sprawdzenie auta przed kupnem w Warszawie – https://motocontroler.com/sprawdzanie-auta-warszawa/ ? Czy warto?
  To wykazuje jakieś istotne problemy?

 2. olinka pisze:

  Oj ja to muszę wybrać cały samochód a nie tylko opony. Swój zaraz oddam do skupu https://kupimyauto.com/ i musze kupić nowy. Jeszcze nie wiem w jaką markę będę celować.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *