Broń myśliwska w domu i sposoby na jej przechowywanie
Przechowywanie broni w domu to temat budzący wiele emocji, niezależnie od tego, czy jest to broń myśliwska, broń kolekcjonerska czy też broń sportowa. Nie pomagają w tym zmieniające się przepisy prawne które regulują jak należy to robić. Nie zmienia to jednak faktu, że najpierw należy się zastanowić gdzie będziemy trzymać broń, a później dopiero warto się o nią starać.
Zdrowy rozsądek podpowiada nam, że broń należy przechowywać dobrze zabezpieczoną, a także w taki sposób, aby nie miały do niej dostępu osoby niepowołane. Dlatego też dobrym pomysłem będzie wyposażenie naszego domu w szafę przeznaczoną do przechowywania broni.
Stan prawny dotyczący przechowywania broni
O tym, jak należy przechowywać broń mówi ustawa o broni i amunicji z dn. 21 maja 1999 r. oraz rozporządzenie ministra spraw wewnętrznych z dn. 26 sierpnia 2014 r. W rozporządzeniu jest mowa o tym, że broń przechowuje się w magazynie broni, lub w „urządzeniach spełniających wymagania co najmniej klasy S1 według normy PN-EN 14450”. Dlatego też, jeżeli zamierzamy trzymać w domu broń, należy dopilnować, aby sposób jej przechowywania był właściwy, ponieważ broń przechowywana w niewłaściwy sposób może doprowadzić do sytuacji w której pozwolenie na broń zostanie nam odebrane.
Rodzaje szaf i sejfów do przechowywania broni myśliwskiej.
Broń myśliwska jest zazwyczaj bronią długą, dlatego też pomimo tego, że choć zwykły sejf spełnia warunki posiadania klasy S1, broń myśliwska może się do niego po prostu nie mieścić. Stąd też dostępne są na rynku różnego rodzaju szafy na broń, w których przechowuje się ją dużo wygodniej. Jednak, jeżeli sejf który znajduje się w domu posiada klasę S1, oraz broń się do niego zmieści – nie ma obowiązku aby broń myśliwska była przechowywana w specjalnej szafie. Wyszczególnione są zasady przechowywania samej amunicji do broni, czyli broń podczas przechowywania powinna być rozładowana, natomiast amunicja do broni nie może znajdować się w magazynku. Powinna być przechowywana w „pudełkach lub pojemnikach, w sposób uniemożliwiający uderzenie w spłonkę naboju.
Jeżeli jednak nasz domowy sejf nie spełnia takich norm, lub też nie da się w nim bezpiecznie trzymać broni oraz amunicji do niej – należy się wyposażyć w szafę na broń.
Jaką wybrać szafę na broń, jeżeli chcemy zostać myśliwym?
Myślistwo, to zyskujący coraz większą popularność w naszym kraju sposób spędzania wolnego czasu. Nie dziwi więc szeroka oferta szaf na broń dostępnych na rynku. Znajdziemy więc bazowe, podstawowe konstrukcje mogące pomieścić zaledwie jedną sztukę broni, oraz mające tylko jedną, małą półeczkę na amunicję. Jedyną zaletą takich szaf na broń jest posiadanie przez nie bardzo kompaktowych rozmiarów, przez co zmieszczą się wszędzie. Jeżeli jednak dysponujemy większą ilością wolnego miejsca, warto rozważyć szafy na broń mogące pomieścić więcej sztuk broni.
W miarę rozwijania się naszej pasji istnieje możliwość, że zapragniemy sprawić sobie kolejną sztukę broni, albo też postanowimy się wyposażyć w kilka rodzajów amunicji. Jeżeli więc nasza szafa na broń nie będzie w stanie pomieścić w bezpieczny sposób nowej broni – czeka nas albo wymiana szafy, albo też dokupienie nowej. Dlatego też lepiej kupić od razu nieco bardziej obszerny model. Producenci również starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów, a także wciąż zmieniającym się przepisom. Wiele większych szaf posiada często wewnętrzne skrytki, otwierane osobnym kluczem. Są one przeznaczone na trzymanie w nich amunicji. Obecnie nie ma obowiązku przechowywania jej w takich skrytkach zamykanych na niezależny klucz, lecz kilka lat temu brano pod uwagę taką możliwość, stąd też producenci szaf starali się przewidzieć takie zdarzenia.
Bezpieczeństwo przede wszystkim
Podczas wyboru szafy na broń powinniśmy również kierować się szeroko pojętym bezpieczeństwem. Nie tylko broń wewnątrz szafy powinna być bezpieczna, lecz także dostęp do niej powinny mieć tylko osoby upoważnione. Producenci szaf prześcigają się w metodach na zabezpieczenie ich zawartości, stąd też różne nowinki techniczne, jak zamki elektroniczne czy też skomplikowane systemy alarmowe w które są wyposażone co lepsze szafy. Mając na uwadze bezpieczeństwo broni w sejfie, zwiększamy również swoje bezpieczeństwo – a to już sprawa, która powinna być traktowana priorytetowo.
Autor Artykuł powstał przy współpracy ze sklepem internetowym www.sejfexpert.pl – oferującym szeroki wybór sejfów, kas oraz szaf pancernych. |