Zadbaj o bezpieczeństwo swojego dziecka – najważniejsze zasady przebywania na imprezie masowej


Bezpieczeństwo dziecka w zatłoczonych miejscach spędza sen z powiek rodziców. Podczas imprez masowych, w parkach rozrywki, czy na plaży wystarczy kilka sekund, by stracić malucha z oczu.

Warto wiedzieć, jak zminimalizować ryzyko takich sytuacji i jakie wsparcie dla rodziców oferują nowe technologie.

Jak przygotować dziecko do wyjścia na imprezę masową?

Ważnym elementem dbania o bezpieczeństwo dziecka jest rozmowa i tłumaczenie, jakie ryzyko niesie za sobą oddalanie się od opiekuna. Już przedszkolak jest w stanie zrozumieć, że w czasie wycieczek powinien trzymać się blisko rodzica. Dodatkowo dziecku w wieku 3 – 4 lat można wyjaśnić jak zachowywać się w przypadku stracenia rodzica z oczu. Warto wytłumaczyć, że w przypadku zgubienia się, dziecko powinno zatrzymać się w miejscu, nie oddalać z nieznajomymi a pomocy szukać u osób wzbudzających zaufanie, a więc policjanta, ratownika, ochroniarza, a także na przykład matek z dziećmi. Należy pokazać dziecku, jak wyglądają takie osoby.

Kilkulatek musi też wiedzieć, że obcy dorośli ludzie nie proszą dzieci o pomoc. Nigdy nie powinien oddalać się z nieznajomymi, a w przypadku kryzysowej sytuacji głośno krzyczeć “pomocy”. 

Dziecka nawet na chwilę nie można spuścić z oka. Wyciągnięcie portfela z torebki i zapłacenie za lody trwa kilka sekund, ale niepilnowany maluch w tym czasie może się oddalić. W myśl zasady ograniczonego zaufania nawet 5 czy 6- latka trzeba w takich momentach trzymać za rękę, a przynajmniej bacznie obserwować. 

Dodatkowo kilkulatek powinien mieć przy sobie zawsze zapisany numer telefonu rodzica, na przykład na bransoletce. Starsze dziecko można już nauczyć tego numeru na pamięć. 

Wybierając się w zatłoczone miejsce, warto pamiętać, by ubierać dziecko w charakterystyczne i wyraziste ubrania. Dzięki intensywnym kolorom, odblaskom, czy ozdobom łatwiej będzie wychwycić oddalające się dziecko w tłumie, a w razie zaginięcia, opisać dziecko osobom pomagającym w poszukiwaniach. Dodatkowo dobrze jest zrobić dziecku zdjęcie, na którym będzie dokładnie widać twarz i strój dziecka. 

Niezwykle przydatnym urządzeniem jest lokalizator Bluetooth. Niewielkich rozmiarów gadżet przyczepiony do kurtki lub ulubionej maskotki pomaga szybko ustalić, gdzie przebywa dziecko. Urządzenia te nie rzucają się w oczy, więc dla ewentualnego porywacza pozostaną niezauważalne. Pozwalają bardzo dokładnie ustalić położenie malucha i natychmiast go zlokalizować. Warto wybierać urządzenia, które są wodoodporne i mają długi czas pracy baterii. 

 Jak postępować, gdy doszło do zaginięcia

Jeśli mimo wysiłków opiekuna, dziecko oddaliło się w nieznanym kierunku, trzeba natychmiast rozpocząć poszukiwania. W przypadku dziecka wyposażonego w lokalizator Bluetooth sprawa jest ułatwiona – wystarczy sprawdzić dokładne współrzędne i kierować się zgodnie z ich wskazaniami. Odnalezienie dziecka nie powinno być problemem. 

Jeśli rodzic nie był tak zapobiegawczy, by wyposażyć dziecko w przydatny gadżet, trzeba wykorzystać tradycyjne metody. Przede wszystkim trzeba zacząć od głośnego zakomunikowania osobom wokół, że zgubiło się dziecko, w jakim jest wieku i jak zostało ubrane. Dzięki temu informacja ta będzie szybko przekazywana dalej, a obszar poszukiwań się znacznie poszerzy.

Jeśli dziecka pilnowały co najmniej dwie osoby dorosłe, jedna z nich powinna pozostać na miejscu, w razie, gdyby dziecko wróciło. Z pozostałymi poszukującymi należy pozostawać w kontakcie telefonicznym. 

Nie warto czekać z zawiadomieniem odpowiednich służb. Na imprezie masowej będzie to ochroniarz lub policjant, a także osoby obsługujące wydarzenie. Będą oni w stanie wywołać dziecko przez megafon, przekazać informację szerszemu gronu osób i zablokować wyjścia. 

Jeśli mimo wszystko dziecko szybko się nie znajdzie, należy zadzwonić na numer alarmowy 112. Dzięki temu wdrożone zostaną odpowiednie procedury, które z pewnością pomogą odnaleźć malucha. 

Autor publikacji
Artykuł został napisany przez producenta NotiOne oferującego mini lokalizatory bluetooth.

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *