Pistolety do masażu. Czy warto zakupić? Jak ich używać?


Pistolet do masażu, zwany także massage gun, to jedno z najnowszych rozwiązań na rynku urządzeń do fizjoterapii i relaksacji po treningu. Jak taki pistolet działa, jak go używać oraz czy warto go właściwie kupić – odpowiedzi znajdziecie poniżej.

  1. Do czego służy i jak wygląda pistolet do masażu?
  2. Końcówki do masażu
  3. Jak działa pistolet do masażu i jak go używać?
  4. Zalety pistoletu do masażu
  5. Massage gun w pracy fizjoterapeuty
  6. Czy warto kupić pistolet do masażu?

Do czego służy i jak wygląda pistolet do masażu?

Pistolet do masażu to narzędzie, które służy do precyzyjnego, punktowego likwidowania napięcia mięśni i do poprawy działania układu krwionośnego. Dzięki niemu szybciej zwalczymy zakwasy po treningu, a także złagodzimy ból mięśni. Przeznaczony jest przede wszystkim dla profesjonalnych sportowców oraz osób często uprawiających sport. Skorzystać z niego mogą jednak też po prostu osoby odczuwające napięcia mięśniowe czy inne problemy, w rodzaju chociażby długotrwałego stresu.

Pistolet do masażu posiada bardzo oryginalną budowę, znacznie odróżniającą go od innych urządzeń przeznaczonych do fizjoterapii i domowej relaksacji. Jak sama nazwa wskazuje, przypomina on z wyglądu prawdziwy pistolet. Jest on zaopatrzony w końcówkę do masażu oraz posiada wyświetlacz, który informuje o poziomie naładowania baterii oraz poziomie aktualnej prędkości.

Końcówki do masażu

Zazwyczaj przy zakupie pistoletu do masażu otrzymamy więcej niż jedną końcówkę. Mają one różny wygląd i zastosowanie. Uniwersalna końcówka, czyli taka, którą możemy stosować do całego ciała, ma okrągły kształt. Znajdziemy jednak też takie o następującym kształcie:

– litera „U” – końcówka do masażu kręgosłupa i mięśni łydki;

– płaska – do masażu mięśni klatki piersiowej;

– stożkowa – do masażu punktów spustowych, czyli zgrubionych, podrażnionych miejsc na tkance mięśniowej;

– widełki – końcówka opracowana specjalnie do masażu ścięgien wrażliwych, takich jak ścięgno Achillesa.

Wśród końcówek do pistoletów dostępnych jest także wiele innych kształtów i wciąż opracowywane są nowe.

Jak działa pistolet do masażu i jak go używać?

Jak już wspomniano, pistolety do masażu zasilane są bateriami. Energia z nich wytwarzana wprawia w ruch końcówkę, która wykonuje szybkie ruchy. Gdy przykładamy pistolet do ciała i wprawiamy mięśnie w ruch, to w ten sposób stymulujemy receptory. Poprzez wysyłanie informacji do rdzenia kręgowego, poprzez układ nerwowy, dostajemy zwrotną „odpowiedź”, dzięki której następuje relaksacja i rozluźnienie mięśni.

Pistolet do masażu przykładamy do ciała dopiero po włączeniu, a nie na odwrót, by uniknąć szoku organizmu w nagłym zetknięciu z urządzeniem. Następnie powoli przesuwamy pistolet wzdłuż mięśnia, poszukując szczególnie napiętych miejsc. Gdy już takie znajdziemy, przytrzymajmy sprzęt na trochę dłużej, zanim przejdziemy dalej. Zacznijmy od niskiej prędkości masażera, by dopiero stopniowo zwiększać jego moc w zależności od potrzeb. Lepiej jest jednak poświęcić więcej czasu na dane miejsce przy niskiej prędkości, niż mniej czasu – ale przy szybszych obrotach.

Zalety pistoletu do masażu

Zdecydowanie największą zaletą tego urządzenia jest punktowość jego działania. Wyróżnia go to na tle pozostałych sprzętów do masażu i rehabilitacji, takich jak aplikatory wieloigłowe, maty czy wałki i rollery do masażu. Za pomocą pistoletu do masażu skutecznie zregenerujemy mięśnie miejscowo. Przydaje się to w przypadku bolesnych punktów spustowych czy stanów zapalnych po nadmiernym treningu. Ponadto pistolet do masażu dociera tam, gdzie żaden inny sprzęt nie dotrze lub nie zadziała poprawnie – w okolicach pachwin, w przypadku mięśni podłopatkowych czy przywodzicieli. Co prawda rollerem czy niewielką piłeczką do masażu bez problemu damy radę wymasować wspomniane części ciała, ale nie mamy możliwości w ten sposób zaaplikować choćby części mocy nacisku, jaką oferuje pistolet do masażu. Jest to urządzenie idealne dla osób, które nie chcą bądź nie mają możliwości korzystania z pomocy drugiej osoby, by skutecznie rozluźnić mięśnie.

Massage gun w pracy fizjoterapeuty

Dodatkową zaletą massage guna jest możliwość łączenia jego użytkowania z ćwiczeniami rozciągającymi. Daje to podwójny efekt rozluźnienia mięśni. Z tego powodu to urządzenie może być świetnym dodatkiem do pracy fizjoterapeuty, który posiada specjalistyczną wiedzę na temat mięśni i rozciągania. Jego użycie znacznie przyśpieszy też planowany zabieg – pistolet do masażu jest bowiem w stanie wykonać nawet aż 2200 uderzeń na minutę, co jest absolutnie niemożliwe w przypadku manualnego masażu.

Czy warto kupić pistolet do masażu?

Odpowiedź jest prosta – warto! Trzeba jednak pamiętać, że urządzenie to nie zastąpi treningu i stosując go w celu rozluźnienia napięcia mięśniowego należy go traktować jako dodatek do treningu lub rozciągania, a nie – zastępstwo. Mając to jednak z tyłu głowy, pistolet do masażu, który wcale nie należy do najdroższych (najtańsze produkty tego typu znajdziemy na rynku już za niecałe 300 złotych) – może okazać się strzałem w dziesiątkę.

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *