Jakie rękawice do MMA na początek?

Dobrze dobrane rękawice do MMA zdecydowanie pomagają w podniesieniu komfortu i efektywności treningów. To właśnie one są pierwszym zakupem, na jakie decyduje się zawodnik, rozpoczynając swoją przygodę ze sztukami walki. Jak dobrać model odpowiedni do swoich potrzeb? Dowiedz się z naszego artykułu. Zapraszamy do lektury!

Kategorie rękawic do MMA. Na jaki model postawić?

Jeśli Twoją pasją są sporty walki, to z pewnością wiesz, jak ważny jest dobrze zorganizowany trening. W tym celu warto postawić na rękawice do MMA, które będą dostosowane do Twoich indywidualnych potrzeb. Od jakiego modelu zacząć? Powinieneś wiedzieć przede wszystkim, że wyróżniamy dwie kategorie rękawic:

  • sparingowe – posiadają masywną, grubą budowę, aby zapewnić maksymalne bezpieczeństwo sparingpartnerowi. Dodatkowo zabezpieczają kciuk warstwą ochronną, niwelując ryzyko kontuzji – utrudnia to jednak chwytanie,
  • treningowe – dobrze sprawdzają się przy ćwiczeniach z workiem, tarczami, treningu chwytów, czy walki w parterze. Są zdecydowanie cieńsze od modeli sparingowych i nie chronią kciuka. Z tego względu nie zalecamy ich amatorom i początkującym adeptom mieszanych sztuk walki. Z tego samego powodu nie będą najlepszym rozwiązaniem na czas sparingów. Przez lżejszą budowę i otwarte palce pozwalają na lepszą kontrolę chwytu przy jednoczesnym zwiększeniu zadawanych obrażeń.

Rękawice sparingowe będą najlepszym rozwiązaniem dla osoby początkującej. Jak jednak wybrać model, który najlepiej sprawdzi się właśnie u Ciebie? Tu koniecznie powinieneś pamiętać o kilku rzeczach, na które powinieneś zwrócić uwagę przy zakupie.

Jaki materiał wykonania jest najlepszy?

Na rynku możesz spotkać dzisiaj rękawice do MMA wykonane zarówno z naturalnych, jak i syntetycznych materiałów. Modele skórzane są nieco droższe, jednak można potraktować je jako inwestycję na lata. To modele trwałe i wygodne. Skóra zapewnia bowiem lepszą wentylację niż materiał syntetyczny. To jednak rozwiązanie, na które warto postawić wyłącznie przy regularnych treningach. Na początku swojej przygody ze sztukami walki dobrze wybrać modele syntetyczne, np. z antybakteryjną wkładką, która chroni dłonie przed rozwojem bakterii podczas treningu.

Jednak materiał to nie wszystko. Ważne jest przede wszystkim dobre dopasowanie rozmiaru do wielkości dłoni. Rękawice nie powinny ani uciskać zbyt mocno, ani posiadać „luzów”. Ważna jest również zawartość pianki. Im jest ona gęstsza, tym lepiej będzie amortyzować uderzenia. Wybierając rękawice do MMA, zwróć uwagę również na grubość strefy uderzeniowej. Im jest ona większa, tym większy komfort będziesz odczuwać podczas treningu.

Co powinno wyróżniać dobrze dobrane rękawice?

Wybierając rękawice do MMA, warto również zwrócić uwagę na rodzaj zapięcia. Najlepiej sprawdzi się szeroki i solidny rzep, który pozwala na samodzielną regulację usztywnienia nadgarstka. Dzięki temu będziesz mógł dobrze zabezpieczyć się przed ewentualnymi kontuzjami, które mogłyby pokrzyżować Ci plany i rozwój w tym sporcie.

Pamiętaj, że czas spędzony na treningach i sparingach pozwoli Ci na wypracowanie własnego gustu i preferencji. To, co przy wyborze rękawic dla jednych jest zaletą, dla innych może być sporym utrudnieniem. Przykładem może być większa część uderzeniowa w rękawicy. Z jednej strony pozwala na lepszą amortyzację ciosów i ochronę dłoni – z drugiej utrudnia walkę parterową. To, jaki model rękawic okaże się dla Ciebie idealny, wykażą Twoje regularne treningi. Na początku swojej drogi naszym zdaniem warto postawić na maksymalne bezpieczeństwo, aby zminimalizować ryzyko kontuzji. Wybierz rękawice do MMA od sprawdzonego producenta i zadbaj o swój komfort podczas walki.

Mamy nadzieję, że nasz artykuł rozwiał Twoje wątpliwości dotyczące wyboru rękawic do MMA. Powodzenia na treningu!

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *